وقتی نوجوان عاشق می گردد چگونه به او یاری می کنید احساساتش را مدیریت کند؟

به گزارش بیباپ، نوجوانی یکی از حساس ترین دوران های زندگی است که نوجوان علاوه بر جست و جو برای یافتن هویت، تغییرات هورمونی را تجربه می نماید و با مراحلی از رشد همراه است. در این میان، رابطه نوجوان با جنس مخالف نیز یکی از مهم ترین موضوعاتی است که شناخت والدین و برخورد درست و مناسب آن ها در این خصوص بسیار مهم است.

وقتی نوجوان عاشق می گردد چگونه به او یاری می کنید احساساتش را مدیریت کند؟

خبرنگاران -یکتا فراهانی: فرایند ورود به نوجوانی از دوران کودکی فرایندی با تغییرات زیاد در رفتارها، خواسته ها و گرایش ها نوجوانان است که یکی از مهم ترین آن ها گرایش به آشنایی با جنس مخالف است. اغلب نیز واکنش پدر و مادرها با این موضوع، نگرانی است؛ نگرانی از اینکه فرزندشان موضوعاتی را از آن ها مخفی کند، به خوبی تکالیفش را انجام ندهد و به طور کلی آسیب ببیند.

به همین دلیل معمولاً از آن استقبال نمی نمایند. در حالی که این گرایش ها کاملاً طبیعی است و این والدین هستند که باید با کسب مطلعی و شناخت بیشتر به نوجوا ن یاری نمایند تا بتواند با همراهی و نظارت آن ها به نوعی شناخت در روابط خود برسد که در روابط آینده و ارتباطات اجتماعی و عاطفی خود نیزبتواند نتیجه خوبی بگیرد.

نقش والدین

دکتر شکوفه موسوی، فوق تخصص روان پزشکی کودک و نوجوان در خصوص نقش پدر و مادردر مواجهه بهتر با جنس مخالف در دوران نوجوانی می گوید: مقدار شناخت و مطلعی والدین در خصوص دوران نوجوانی بسیارمهم است و نقش موثری در تصمیم گیری ها و موقعیت های مختلف زندگی آن ها دارد.

در صورتی که متأسفانه بسیاری از والدین بیش از آنکه بخواهند در خصوص این دوران مطلعی داشته باشند؛ نگرانند و در برابرچگونگی رفتار بچه ها خود احساس مسوولیت می نمایند.

اما بیشترین چیزی که نوجوانان به آن احتیاج دارند قاطعیت، قدرت و همکاری پدر و مادرهاست. در واقع والدینی که گرایش نوجوان به جنس مخالف را طبیعی نمی دانند نمی توانند در این زمینه به بچه هاشان یاری و در واقع از آن ها حمایت نمایند.

توجه داشته باشیم مطلعی والدین ازطبیعی بودن گرایش نوجوان به آشنایی با جنس مخالف به معنای آن نیست که به او اجازه دهند هر گونه می خواهد رفتار کند؛ بلکه به این معناست که او را همراهی نمایند تا بتواند با هویت نو خود آشنا گردد و به موقع و با کمترین مقدار آسیب و اشتباه آن را تجربه کند.

مدیریت نوجوانان در دوران بلوغ

به گفته دکتر موسوی والدین معمولاً فکر می نمایند چاره ای جز نادیده گرفتن تغییرات و خواسته ها و گرایش های ذبچه هاشان در دوران نوجوانی ندارند.

بنابراین در بسیاری موارد سعی می نمایند آن را انکار نمایند و ترجیح می دهند هیچ حرفی هم در خصوص آن با نوجوان نزنند. در صورتی که این برخورد باعث دور شدن هر چه بیشترنوجوان از آن ها خواهد شد. چون در واقع با انکار موضوعات مهم مربوط به نوجوان؛ او به حال خود رها خواهد شد.

وقت گذرانی با نوجوان و شناخت دنیای او از نزدیک موضوع بسیار مهمی است. البته به کیفیت زمانی هم که در اختیار او قرار می دهیم نباید بی توجه بود.

در واقع به رسمیت شناخته شدن خواسته ها و علایق نوجوانان باعث عادی شدن آن برای خود او خواهد شد و به این ترتیب اوهم در پی پنهان و مخفی کردن مسائل مربوط به خود نخواهد بود.

در صورتی که بی توجهی پدر و مادرها به خواسته های نوجوان و درک نکردن آن ها باعث دور شدنشان از همدیگر خواهد شد که اغلب مسائل بسیاری نیز در پی خواهد داشت.

نگرانی والدین

موسوی می گوید پدر و مادرها نباید گرایش نوجوان به جنس مخالف را در تضاد با زندگی روزمره او قرار دهند. البته این احتمال هم وجود دارد که گرایش های نوجوان مانع ازآن گردد که بتواند به خوبی از عهده تکالیفش برآید.

در چنین شرایطی والدین باید فکر نوجوان را به تمام جوانب زندگی جلب نمایند. در واقع اگر بتوانند کاری نمایند تا در سنین پایین چنین عادتی در او نهادینه گردد در آینده هم مسائلش بسیارکمتر خواهد شد.

نوجوانان باید یاد بگیرند گاهی توجه به خواسته ها و گرایش های خود را به تعویق بیندازند. برای این کار، والدین باید آن ها را یاری نمایند تا بدانند پرداختن به یک موضوع نباید باعث غافل شدن شان از موضوعات مهم دیگر زندگی باشد.

اختلاف نسل های متفاوت

به گفته این روان پزشک، نوجوانان مانند دوران کودکی تمایل زیادی به بودن در میان اعضای خانواده ندارند و ترجیح می دهند بیشتر با دوستان خود در ارتباط باشند و همین موضوع نیز باعث اختلاف زیادی بین پدر و مادرها با بچه هاشان خواهد شد.

دور شدن نوجوان از خانواده، حساسیت نوع برخورد والدین با او را بیشتر می نماید. بنابراین پدر و مادرها باید به گونه ای با او ارتباط برقرار و بعلاوه گفت و گو نمایند که از طرف نوجوان قابل فهم و پذیرش باشد. به همین دلیل هم کلامشان نباید نصیحت گونه، انتقادی و ناشی از سرزنش باشد.

اگر والدین به این موارد توجه نداشته باشند و صلاح نوجوان را آن گونه که مورد نظرخودشان است به او گوشزد نمایند و بگویند که چون نگرانش هستند می خواهند او را هدایت نمایند تا فریب جنس مخالف را نخورد، نه تنها او تمایلی به شنیدن این حرف ها نخواهد داشت؛ بلکه پس از مدتی نیز کاملاً از خانواده فاصله می گیرد و ترجیح می دهد اصلاً آن ها را در جریان کارهای خود قرار ندهد.

برترین برخورد والدین با نوجوان در ارتباط با جنس مخالف

دکتر موسوی می گوید مهم ترین چیزی که والدین باید به آن توجه داشته باشند نزدیک کردن خودشان به دنیای اوست؛ به گونه ای که بتوانند احساس و خواسته های او را درک نمایند و در کنار او قرار بگیرند؛ نه در مقابل او.

با توجه به اینکه نوجوان در تضاد و تقابل زیادی با خواسته ها و تمایلات خود با محیط، خانواده و جامعه قرار گرفته است مطلعی از آن ها می تواند والدین را در مسیر درستی برای یاری به او قرار دهد. باید به او فرصت داده گردد تا خودش بتواند همه چیز را تجربه کند. البته این موضوع به معنای آن نیست که مراقب نباشیم او دچار لغزش و اشتباه نگردد.

مطلعی از این موضوع نیز بسیار مهم است که بدانیم انتخاب نوجوان مثلاً برای دوست داشتن جنس مخالف حتماً نباید مطابق میل ما یا حتی خیلی نزدیک به معیارهای ما باشد؛ همان گونه که انتخاب لباس ها و ظاهر او هیچ شباهت و نزدیکی به سلیقه و پسند ما ندارد.

خانواده ها هم نباید فراموش نمایند این انتخاب ها، انتخاب های جدی نیستند بنابراین نباید نگران باشند. البته این موضوع مانع از آن نخواهد شد که در خصوص آن با فرزندشان صحبت ننمایند.

مطلع کردن نوجوان از خطا

به گفته این روان پزشک، با نوجوان باید به گونه ای رفتار و صحبت گردد که خود او متوجه دلیل انتخاب ها، تصمیمات و رفتارهایش گردد. اگر پدر و مادرها بتوانند در این خصوص درست رفتار نمایند نوجوان خودش متوجه اشتباهاتش خواهد شد.

یاری کردن به نوجوان برای داشتن برنامه ریزی بهتر نیز موضوع مهمی است که خانواده ها باید به آن توجه داشته باشند. یعنی تا حد امکان به گونه ای رفتار نمایند که پرداختن به یک موضوع، او را از جنبه های دیگرغافل نکند. مثلاً برنامه ریزی او برای درس خواندن نباید به گونه ای باشد که فرصتی برای سرگرمی، استراحت، افزایش اطلاعات عمومی، کتاب خواندن و بودن در میان دوستان و آشنایان فراهم نکند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 آذر 1401 بروزرسانی: 21 آذر 1401 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2474

به "وقتی نوجوان عاشق می گردد چگونه به او یاری می کنید احساساتش را مدیریت کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی نوجوان عاشق می گردد چگونه به او یاری می کنید احساساتش را مدیریت کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید