کارگران چینی، کم تحرک و سالمند

به گزارش بیباپ، تازه ترین آنالیز ها نشان می دهد کارگران چینی نه تنها از تحرک کمتری برخوردار شده اند و تمایلی به جابجایی نشان نمی دهند بلکه از لحاظ سنی نیز سالمندتر شده اند موضوعی که زنگ خطری برای رشد اجتماعی و مالی چین محسوب می گردد.

کارگران چینی، کم تحرک و سالمند

به گزارش بیباپ این آنالیز ها در شرایطی انجام می گردد که چین از روز اول می (11 اردیبهشت) برای چهار روز به مناسبت روز جهانی کارگر در تعطیلات رسمی بسر می برد.

میانگین سنی کارگران چینی در حال افزایش است آنها بمانند گذشته از مهاجرت استقبال نمی نمایند نیروی کار چینی همچنین علاقه ای به فعالیت در کارخانه ها و ساختمان سازی نشان نمی دهد.

البته ارقام اداره ملی آمار چین نشان می دهد این کشور تا سرانجام سال 2018 میلادی بیش از 288 میلیون کارگر مهاجر داشته است که شش دهم درصد بیشتر از یک سال قبل از آن است.

کمیسیون توسعه و اصلاحات چین در گزارشی آورده است که به رغم چنین نیروی کار بزرگی، ارتش کارگران چین دیگر مانند گذشته تن به مهاجرت به مکان های دور نمی دهند آنها وقتی به زادگاهشان بر می گردند می کوشند برای خود کاری دست و پا نمایند و تجارتی راه بیندازند.

از سوی دیگر کاهش رشد مالی چین در سال های اخیر و فشارهای ناشی از افزایش تعرفه ها بر روی فراوری نمایندگان چینی باعث شده است آنها بتدریج کارخانه ها را تعطیل نمایند و وقتی کارگران مهاجر کارخانه ها را در حال تعطیلی می بینند به زادگاهشان بر می گردند و همانجا در جستجوی کار بر می آیند.

از سوی دیگر آنالیز ها نشان می دهد نزدیک به 22 درصد از کارگران چینی اکنون بیش از 50 سال سن دارند که این رقم 1.1 درصد بیش از سال 2017 میلادی و 5.3 درصد بیشتر از پنج سال قبل است.

در همین حال میانگین سنی کارگران مهاجر در چین به 45 سال رسیده است و برای همین وقتی به سالمندی می رسند دیگر مهاجرت نمی نمایند در صورتی که این میانگین سنی برای مهاجرت به مکان های دور باید نزدیک به 35 سال باشد.

کارگران جوانتر در این کشور دیگر مانند گذشته تفکر سنتی ندارند و نمی خواهند مهاجرت به مکان های دور دست داشته باشند موضوعی که باعث شده است تا یافتن نیروی کار در شهرها بسیار مشکل گردد شهرهای بزرگ چین بشدت به کارگران مهاجر برای برطرف امور احتیاج دارند.

اداره آمار چین گزارش نموده است بیش از 115 میلیون نفر از کارگران چینی بدون اینکه مهارت کشاورزی داشته باشند در زادگاه خود مشغول به کار شده اند صدها هزار نفر از کارگران هم کوشش نموده اند تا شغلی در استان خود دست و پا نمایند و حاضر به مهاجرت به مکان ها و شهرهای دور نیستند.

چیو شیائوپینگ معاون وزارت منابع انسانی و تامین اجتماعی چین می گوید که کارگران به خانه هایشان باز گشته اند و دیگر مهاجرت نمی نمایند در ثانی رکود مالی چین باعث بیکاری فراگیر شده است.

وی می افزاید که در دلتای رود مروارید که محل فراوری چین محسوب می گردد در یک سال گذشته شمار کارگران مهاجر یک میلیون و 860 هزار نفر کاهش یافته و به حدود 45 میلیون نفر رسیده است.

در شهرهای پکن و تیان جین در شمال و شرق و استان خه بی در شمال نیز شمار کارگران مهاجر در یک سال گذشته 270 هزار نفر کمتر شده است.

میانگین درامد ماهانه کارگران چینی اکنون 553 دلار است این رقم در مقایسه با حقوق کارگران و نیروی کار در شهرهای ساحلی توسعه یافته چین پایین است و همین باعث می گردد تا مهاجرت نیروی کار چین هر روز کمتر گردد.

سفری شگفت انگیز را با تور چین تجربه کنید.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 تیر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 175

به "کارگران چینی، کم تحرک و سالمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگران چینی، کم تحرک و سالمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید