شرایط نامطلوب پسماند در خوزستان ، عذرخواهی شهردار اهواز

به گزارش بیباپ، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: متاسفانه از لحاظ پسماند در شرایط خوبی نیستیم و در این بخش توسعه متوازنی در شهر شکل نگرفته و انتظار داریم اصلاح ساختاری در حوزه پسماند شهری ایجاد شود.

شرایط نامطلوب پسماند در خوزستان ، عذرخواهی شهردار اهواز

به گزارش بیباپ به نقل از ایسنا، محمدجواد اشرفی در پنجاه و دومین جلسه کارگروه مدیریت پسماند خوزستان اظهار کرد: شرایط پسماند در استان خوزستان به شکل تاسف باری منفی و نامطلوب است.

وی این شرایط را ناشی از نوع عملکرد مدیران خصوصا شهرداران دانست و ادامه داد: برای اینکه به نقطه مطلوب برسیم باید تغییر در ساختار و نگرش داشته باشیم و جایگاه محیط زیست را در توسعه پایدار به خوبی درک و رعایت کنیم.

اشرفی توجه به ظرفیت های محیطی و جوامع انسانی در حوزه پسماند را مهم دانست و گفت: اگر این ظرفیت ها رعایت نشود هم در جوامع شهری و هم منابع خدادادی مانند آب، خاک و هوا دچار مشکل خواهیم شد. مردم از شرایط پسماندها ناراضی هستند و شکایت های متعددی به محیط زیست در این خصوص ارسال شده است.

وی ادامه داد: انتظار ما این است که شهرداری همان گونه که به شرایط آسفالت معابر و موضوعات دیگر توجه می کند، موضوع پسماندها را نیز مورد توجه قرار دهد چرا که یک جامعه سالم نیازمند سلامت و رعایت بهداشت در حوزه پسماند است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: متاسفانه از لحاظ پسماند در شرایط خوبی نیستیم و در این بخش توسعه متوازنی در شهر شکل نگرفته و انتظار داریم اصلاح ساختاری در حوزه پسماند شهری ایجاد شود. مسئولان ارشد استانی از جمله استاندار و معاونت عمرانی از محیط زیست خواستند تا با اهرم های قانونی برای حفظ سلامت مردم و حقوق شهروندی از همه ظرفیت هایی که در چارچوب قانون مشخص شده برای مدیریت پسماند استفاده کند.

  • مشخص مهلت دو ماهه برای جمع آوری نخاله های ساختمانی

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان نیز در این جلسه در خصوص عملکرد در حوزه مدیریت پسماند شهری گفت: در این حوزه خوب عمل نشده است و باید از تجارب استان های پیروز در این زمینه الگوبرداری شود.

وی ادامه داد: شرایط نخاله ها در سکونت گاه های مردمی بسیار نامطلوب است و تخلیه نخاله های ساختمانی در کنار سکونت گاه های مردمی موجب ایجاد بیماری خواهد شد. متاسفانه بیشتر این نخاله ها در حاشیه شهر هستند و موجب مسائل برای مردم شده اند.

استاندار خوزستان از شهرداران استان خواست که در طرحی ضربتی این نخاله ها را از سکونت گاه های مردمی جمع آوری کنند و این کار از طریق معاونت امور عمرانی استانداری و شهرداری های استان به جدیت پیگیری و ساماندهی شود و به گونه ای عمل شود که بعد از انجام این طرح از تخلیه نخاله های ساختمانی در این گونه مناطق جدا جلوگیری شود.

وی گفت: در یک برنامه ریزی جهادی حداکثر ظرف مدت دو ماه کلیه نخاله ها از سکونت گاه های مردمی جمع آوری شوند و اگر نیاز باشد از امکانات شرکت های بزرگ در استان از قبیل ماشین آلات جهت جمع آوری نخاله ها کمک گرفته شود.

استاندار خوزستان ادامه داد: کار جمع آوری و ساماندهی پسماندهای شهری باعث افزایش ضریب سلامت در جوامع شهری می شود. ساماندهی پسماندها و زباله ها فلسفه وجودی شهرداری ها است که باید این وظیفه به خوبی انجام شود.

وی در خصوص پسماندهای آبادان نیز گفت: باید هرچه سریعتر این پسماندها از داخل تالاب تخلیه شوند؛ چرا که تالاب محل تخلیه پسماند نیست و این عمل جرم محسوب می شود. پسماندهای شهر آبادان باید طبق برنامه و تصمیم گیری های قبلی به محل پسماندهای شهرستان خرمشهر منتقل شوند.

  • عذرخواهی شهردار اهواز بابت کم کاری در حوزه پسماند

موسی شاعری شهردار اهواز نیز در این جلسه گزارشی از پسماندهای کلانشهر اهواز ارائه داد و گفت: از بابت کم کاری هایی که در این حوزه داشته ایم از مردم عذرخواهی می کنیم.

وی ادامه داد: اقدامات اجرا شده در این حوزه، مطلوب ما نیست و به همین خاطر از همه مردم به خاطر کوتاهی ها در این حوزه عذرخواهی می کنیم. برای عملیاتی شدن برنامه مطلوب پسماند نیازمند اعتبارات لازم هستیم تا هرچه سریعتر مشکل پسماندها در شهر اهواز برطرف شود.

در این کارگروه شرایط پسماند شهرهای اهواز، آبادان، خرمشهر، ماهشهر و دزفول با حضور شهرداران و کنندگان فرمانداری این شهرها مورد بررسی قرار گرفت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 675

به "شرایط نامطلوب پسماند در خوزستان ، عذرخواهی شهردار اهواز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط نامطلوب پسماند در خوزستان ، عذرخواهی شهردار اهواز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید