واکاوی دلایل زیاد گل خوردن استقلال، آمار ضعیف کلین شیت در 19 بازی

به گزارش بیباپ، آبی پوشان تهران آخرین دیدارشان را هم با پیروزی پشت سر گذاشتند و در حالی بر ذوب آهن چیره شدند که سنت گل خوردن را حفظ کردند و باز هم دروازه آنها باز شد. استقلال در این فصل هرچقدر در فاز تهاجمی قدرتمند است، در فاز دفاع آسیب پذیر است. آسیب پذیری که برخی از کارشناسان علت آن را سیستم استفاده از 3 دفاع میانی می دانند.

واکاوی دلایل زیاد گل خوردن استقلال، آمار ضعیف کلین شیت در 19 بازی

در این گزارش شرایط خط دفاعی تیم استقلال را آنالیز نموده و آن را از زاویه دیگری نگاه می کنیم تا معین گردد شاید یکی از عوامل تأثیرگذار در آسیب پذیری خط دفاعی آبی پوشان، تغییرات فراوان در نام و چیدمان مدافعان این تیم است.

در سازمان دفاعی آبی پوشان در این فصل نفرات زیادی به کار گرفته شده اند. غفوری، میلیچ، زکی پور، چشمی، یزدانی، غلامی، دانشگر، طاهرخانی و بودوروف 9 مدافعی بودند که در کنار سید حسین حسینی سازمان دفاعی استقلال را تشکیل می دادند.

در بین 10 عنصر دفاعی استقلال، سید حسین حسینی دروازه بان این تیم تنها بازیکنی است که در همه ملاقاتها به صورت کامل حضور داشته و تنها بازیکن تیم است که 100 درصد دقایق بازی های این تیم را تجربه نموده است. وریا غفوری کاپیتان باتجربه آبی پوشان هم تنها 45 دقیقه از بازی های لیگ، آسیایی و حذفی را از دست داده تا او نیز در کنار حسینی یک بازیکن کاملاً ثابت در ساختار دفاعی باشد.

ثبات نسبی در دفاع چپ

آبی پوشان در دفاع چپ هم ثبات نسبی دارند و بازی های این تیم بین دو بازیکن تقسیم شده است. میلاد زکی پور و هروویه میلیچ نفراتی هستند که در طول این فصل در دفاع چپ برای این تیم به میدان رفته اند. زکی پور در 8 بازی لیگ برای آبی پوشان به میدان رفته و مجموعاً 557 دقیقه برای این تیم بازی نموده است. میلیچ هم 14 بار برای آبی پوشان به میدان رفته و مجموعاً 1193 دقیقه در میدان حضور داشته است.

اما شرایط مدافعان میانی این تیم کاملاً متفاوت است و در این منطقه 5 بازیکن در لیگ با ترکیب های مختلف به میدان رفته اند تا جایی که به ندرت دیده شده در دو بازی ترکیب مدافعان میانی استقلال یکسان باشد.

شروع با 4 دفاع

آبی ها فصل را با سیستم 4 دفاع خطی شروع کردند و در اولین بازی دانشگر-طاهرخانی مقابل ماشین سازی در قلب خط دفاعی قرار گرفتند. این ترکیب در هفته دوم مقابل فولاد به یزدانی-غلامی تغییر یافت و در هفته سوم مقابل نفت مسجد سلیمان زوج یزدانی-دانشگر قلب دفاعی این تیم را تشکیل دادند.

استراماچونی برای اولین بار در هفته چهارم مقابل پرسپولیس سیستم استقلال را از 4 دفاع به 3 دفاع تغییر داد و در این سیستم از مثلث یزدانی-دانشگر-غلامی استفاده کرد.

آبی ها در هفته های پنجم و ششم مقابل ذوب آهن و گل گهر بار دیگر به استفاده از 4 دفاع بازگشتند و به ترتیب زوج های یزدانی-دانشگر و دانشگر-چشمی مقابل ذوب آهن و گل گهر به کار گرفته شدند.

بازگشت به استفاده از 3 دفاع میانی

آبی ها در بازی با تراکتور بار دیگر به سیستم 3 دفاعی بازگشتند و یزدانی-دانشگر-غلامی 3 مدافعی بودند که در هفته نهم برای این تیم به میدان رفتند.

در اتفاقی نادر این ترکیب برای بازی دهم حفظ شد تا استقلالی ها برای اولین بار بعد از 10 بازی ترکیب خط دفاعی شأن تغییر ننموده باشد. استراماچونی در ملاقاتی که بهترین نتیجه این فصل استقلال در آن رقم خورد همان ترکیب را در خط دفاعی اش قرار داد تا یکی از 4 کلین شیت آبی ها نیز در همان ملاقات مقابل صنعت نفت شکل گرفته باشد.

ترکیب خط دفاعی آبی ها هفته بعد مقابل نساجی باز هم دستخوش تغییر شد و چشمی جای دانشگر را گرفت تا مثلث یزدانی-غلامی-چشمی قلب دفاعی این تیم را تشکیل دهد. همین 3 نفر در دوازدهمین بازی مقابل سپاهان هم به میدان رفتند و این دومین بار بود که آبی ها در دو بازی پی در پی از یک ترکیب در این منطقه استفاده کردند.

انتها محرومیت یک مدافع و چهار باز بدون تغییر

در سیزدهمین بازی استقلال دانشگر بعد از پشت سر گذاشتن دو جلسه محرومیت انضباطی که از سوی استراماچونی متحمل شده بود به ترکیب بازگشت و جای یزدانی مصدوم را گرفت تا باز هم قلب خط دفاعی استقلال با تغییر روبرو گردد. آبی ها در ملاقاتی مقابل شهرخودرو که به کلین شیت منجر شد با دانشگر-غلامی-چشمی به میدان رفتند.

این ترکیب برای 3 ملاقات بعدی آبی پوشان به ترتیب مقابل پیکان، شاهین بوشهر و ماشین سازی حفظ شد تا این طولانی ترین مقطعی باشد که آبی ها با نفراتی ثابت در قلب خط دفاعی بازی نموده باشند.

استقلال در هفدهمین بازی فصل در حالی مقابل نفت مسجد سلیمان به میدان رفت که با انبوهی از بازیکن آسیب دیده و محروم روبرو بود تا جایی که ناچار شد برای اولین بار از یک بازیکن غیر تخصصی در مرکز خط دفاعی اش استفاده کند و به همین منظور فرشید باقری یک خط عقب تر از همواره و در پست دفاع میانی به بازی گرفته شد. در آن ملاقات آبی ها با چشمی-طاهرخانی-باقری خط دفاعی شأن را آرایش کردند.

ریسک استفاده از یک مدافع جوان در دربی

فرهاد مجیدی در نوزدهمین بازی فصلش قلب دفاعی تیمش را مقابل پرسپولیس با چشمی-دانشگر-طاهرخانی آرایش کرد و مقابل ذوب آهن هم همین ترکیب را حفظ کرد.

در این میان مجیدی و تیمش 4 بار هم در لیگ قهرمانان آسیا به میدان رفتند که در دو بازی پلی آف مقابل الکویت و الریان با ترکیب چشمی-دانشگر-طاهرخانی بازی کردند در دو بازی مرحله گروهی مقابل الشرطه و الاهلی با استفاده از یک مدافع جدید خارجی ترکیب بودوروف-دانشگر-طاهرخانی را به کار گرفتند.

از تغییرات اجباری تا اختیاری

این همه تغییر معین که بسیاری از آنها اجباری و محصول محرومیت ها و مصدومیت ها بوده و بسیاری از آنها اختیاری و حاصل تفکرات سرمربی بوده باعث شده تا استقلالی ها بر خلاف قانون نانوشته ای در فوتبال که به ثبات در خط دفاعی تاکید دارد، با تغییرات زیاد در حساس ترین منطقه زمین روبرو بودند و این می تواند عامل مؤثری باشد برای گل های نسبتاً زیادی که دریافت داشته اند.

دانشگر پرکارترین مدافع میانی

در بین مدافعان میانی استقلال محمد دانشگر با 15 بازی و 1350 دقیقه حضور پر کار ترین بازیکن بوده است. پس از وی عارف غلامی با 12 بازی کامل و یک دقیقه بازی به عنوان بازیکن جانشین و مجموع 1081 دقیقه بازی دومین بازیکن پر کار است.

روزبه چشمی با 12 بازی و تنها یک دقیقه کمتر از غلامی سومین مدافع پر کار است، یزدانی با 8 و طاهرخانی با 4 بازی دیگر نفرات هستند.

بودوروف مدافع بلغاری که در نیم فصل به جمع آبی پوشان پیوست تنها در دو ملاقات آسیایی آبی پوشان به میدان رفته و ممکن است استفاده از وی باعث بیشتر شدن این تغییرات در ملاقاتهای باقی مانده هم باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 922

به "واکاوی دلایل زیاد گل خوردن استقلال، آمار ضعیف کلین شیت در 19 بازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکاوی دلایل زیاد گل خوردن استقلال، آمار ضعیف کلین شیت در 19 بازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید