نگاهی به نمایش استقلال مقابل ذوب آهن؛ فرهاد روی ریل موفقیت

به گزارش بیباپ، خبرگزاری خبرنگاران- استقلال هفته دوم رقابت های لیگ بیست و یکم را هم با پیروزی پشت سر گذاشت.

نگاهی به نمایش استقلال مقابل ذوب آهن؛ فرهاد روی ریل موفقیت

به گزارش خبرنگاران، تیم های استقلال و ذوب آهن به مصاف هم رفتند که این ملاقات با نتیجه دو بر صفر به سود شاگردان فرهاد مجیدی به سرانجام رسید. آبی های تهران در این ملاقات مثل بازی های گذشته با سیستمی سه دفاعه وارد میدان شدند و شاگردان مجیدی با سیستم 3421 بازی کردند. فرهاد مجیدی به علت اردوی تیم ملی امید ناگزیر تغییراتی را در ترکیب تیمش به وجود آورد و به علت این که سبحان خاقانی در ترکیب تیم ملی امید حضور داشت، فرهاد مجیدی مجبور شد از یامگا به جای سبحان خاقانی ای استفاده کند که در بازی اول فیکس برای استقلال بازی نموده بود.

در میانه میدان هم استقلال یک تغییر را تجربه کرد و در خط هافبک فرهاد مجیدی از زبیر نیک نفس استفاده نکرد و مهدی مهدی پور را به جای او وارد میدان کرد. همانطور که در تحلیل بازی قبلی استقلال مقابل طرفدار اشاره نموده بودیم. یکی از مسائل اصلی استقلال در ملاقات قبلی، میانه میدان بود، جایی که بازیسازی استقلال به علت شیوه بازی زبیر نیک نفس شکل نمی گرفت و در بازی گذشته هم دیدیم وقتی در نیمه دوم مهدی مهدی پور به جای زبیر نیک نفس وارد زمین شد تازه موتور میانه زمین استقلال روشن شد و ظاهراً فرهاد مجیدی توانست پستی مناسب برای مهدی مهدی پور پیدا کند. مهدی پور فصل گذشته هیچگاه نتوانست در پست مناسبی قرار بگیرد و برای استقلال با تمام پتانسیل هایش بازی کند.

حالا در غیاب ریگی، مهدی مهدی پور می تواند با تحرک کمتر و استفاده بیشتر از دقت پاس هایش بازی های بهتری را به نمایش می گذارد و به نوعی جای خود را در ترکیب استقلال پیدا نموده است. جلوتر از مهدی مهدی پور هم آرش رضاوندی حضور دارد گه گاها برای بازیسازی از عقب جایش را با مهدی پور عوض می کرد اما در مجموع استقلالی ها در این ملاقات هم نتوانستند خیلی خوب در میانه میدان، بازی را کنترل نمایند.

اصلی ترین نقطه ترکیب استقلال حضور کوین یامگا بود. یامگایی که به نوعی در تمامی فرآیندهای هجومی تیم استقلال شرکت داشت و نیمه اول که به عنوان وینگر راست برای تیم بازی می کرد با انجام کارهای ترکیبی با وریا غفوری و بازیکنان هم دسته توپ را به خوبی وارد محوطه ذوب آهن می کرد و در یک صحنه هم با توپ گیری و چرخشی مناسب دروازه ذوب آهن را باز کرد.

گلی که استقلال را خیلی جلو انداخت چرا که اگر استقلالی ها نیمه اول به گل نمی رسیدند در نیمه دوم بعید بود ذوب آهن به راحتی گلی را دریافت کند. باید به استقلال حق داد دنبال این باشد در شرایط عادی دفاع ذوب آهن را باز کند و اگر یک نیمه بدون گل پیش می رفت و ذوب آهن برای حفظ نتیجه جمع تر می شد، استقلال همان طور که فصل قبل با پیکان تارتار مساوی کرد، این فصل هم با ذوب آهن تارتار به مساوی رضایت می داد. همین گل معین نماینده استراتژی استقلال برای ادامه بازی بود. در بازی های ابتدایی فصل یکی از اصلی ترین فاکتورها برای موفقیت، رسیدن گل در سی دقیقه ابتدایی است چرا که اگر تیم زود به گل نرسد هم وارد یک بحران روانی می گردد و هم به علت عدم هماهنگی 100 درصدی بعید است بازیکنان بتوانند ایده آل ترین فرم خود را برای بازی به نمایش بگذارند.

استقلال در نیمه دوم کاملا در پی دفاع از گل زده اش بود و همین قضیه هم به استراتژی اصلی آبی ها تبدیل شد. پس از اینکه تیم ذوب آهن در حال ایجاد موقعیت خطرناک از کانال های مرکزی بود، فرهاد مجیدی با افزودن سعید مهری به ترتیب به جای ارسلان مطهری یکی از مهاجمان تیم را کم کرد و یک یاری به ترکیب تیم افزود در این شرایط کوین یامگا به پست مهاجم نوک منتقل شد جایی که جلوتر از تمام استقلالی ها در پی استفاده از ضد حملات بود که در دقایق سرانجامی بازی هم به خوبی روی همین قضیه گل دوم را به ثمر رساند.

البته در این بین باید به یکی از اصلی ترین ترفندهای استقلال برای رسیدن به موقعیت گل اشاره کنیم و آن هم حضور پرتعداد بازیکنان در فرایند حمله است. این قضیه حتی شامل حضور مدافعان میانی تیم هم در حملات می گردد، قضیه ای که ما در زمان استراماچونی شاهد آن بودیم. در فوتبال روز جهان هم تیم هایی که با سیستم مشابه استقلال بازی می نمایند حساب ویژه ای روی فزونی عددی روی فاز نهایی حمله باز می نمایند.

یک مهاجم، دو وینگ بک، دو مهره پشت مهاجم و گاها حتی یک مدافع و هافبک دیگر هم به حملات اضافه می شوند و حریف را وارد دردسر بزرگی می نمایند. این روزها رگه هایی از مدرن بازی کردن چه هنگام حمله و چه هنگام دفاع در ترکیب استقلال دیده می گردد و این می تواند ارتباط مستقیمی با ترکیب کادر فنی استقلال داشته باشد.

در این بین از عملکرد خوب خط دفاعی استقلال و ترکیب سه نفره دانشگر، یزدانی و مرادمند هم نباید گذشت که استحکام خوبی به ترکیب استقلال بخشیده است. این هفته ها استقلال به خوبی شبیه تیم های قهرمان رفتار می نماید، خوب دفاع می نماید و با انگیزه و شور بالایی به دروازه حریفان حمله می برد. جوان تر شدن ترکیب استقلال به همراه اضافه شدن بازیکنی مثل یامگا هارمونی خوبی در ترکیب استقلال به وجود آورده است و آبی ها باید از این سیستم و ترکیب به خوبی محافظت نمایند تا مثل فصول قبل درگیر سرماخوردگی و بیماری های مختلف نگردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 28 آبان 1400 بروزرسانی: 28 آبان 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2164

به "نگاهی به نمایش استقلال مقابل ذوب آهن؛ فرهاد روی ریل موفقیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به نمایش استقلال مقابل ذوب آهن؛ فرهاد روی ریل موفقیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید