مسکن به اذن همسر!

به گزارش بیباپ، نه در شرایط ثبت نام نوشته اند، نه در خبرگزاری رسمی منتشر نموده اند و نه بعد از یک هفته از اعلام این خبر، منبع این بدعت در شرایط ثبت نام معین است؛ با این حال پایگاه اطلاع رسانی شهر جدید پرند که آخرین اخبار شرکت عمران شهر جدید پرند را منتشر می نماید بدون ذکر منبع تاکید نموده است که فرم محضری رضایت نامه همسر برای بانوان متاهلی که در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام نموده اند، الزامی شد.

مسکن به اذن همسر!

جهت دریافت خدمات آلاچیق های سنتی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

روزنامه اعتماد در ادامه می نویسد: به گزارش این پایگاه اطلاع رسانی بانوان متاهلی که در مسکن ملی پرند ثبت نام نموده اند ضروری است فرم محضری رضایت نامه همسر را همراه مدارک تحویل دهند. نگاهی به سایر گروه هایی که برای اطلاع رسانی اخبار واگذاری مسکن اقدام ملی شکل گرفته اند، نشان می دهد که این خبربدون اتکا به نام حقیقی یا حقوقی از سوی منبع رسمی دستگاه های دولت، دست به دست می چرخد و نمونه رضایت نامه همسر را نیز منتشر می نماید تا زنان متاهلی که پیش از این در مسکن اقدام ملی ثبت نام نموده اند حالا این رضایت نامه را نیز ضمیمه مدارک خود نمایند و تحویل دهند. طبق این رضایت نامه، همسر رضایت می دهد که از امتیاز طرح اقدام ملی مسکن همچنین قرمز شدن فرم ج خود در کمال آگاهی و بدون هیچ اکراه و اجباری از حق قانونی خود گذشت نموده و حق هرگونه ادعای بعدی را تحت عنوان از هر شخص حقیقی و حقوقی علی الخصوص اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان از خود سلب و اسقاط می نمایم.

اطلاع یابی از صحت و سقم این ضرورت و این نامه متاسفانه به وسیله تماس با روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان و روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید پرند به جایی نرسید گرچه تایید شد که این پایگاه اطلاع رسانی اخبار شرکت عمران شهر جدید پرند را منتشر می نماید. علاوه بر این از متقاضیان مسکن ملی که پیش از این در بهمن ماه مدارک خود را به شرکت عمران پرند تحویل داده اند، خواسته شده است تا چنانچه به جای تعهد محضری، فرم گواهی امضا را تحویل داده اند حتما اصل تعهد محضری و فایل الکترونیکی آن را ظرف هفته آینده تحویل دهند. اما جای این تبصره الحاقی در قوانین و مقررات مندرج در وب سایت رسمی طرح اقدام مسکن ملی همچنان خالی است. طبق این درگاه رسمی، هیچ بندی از ضرورت ارایه رضایت نامه همسر برای بانوان متاهل نوشته نشده است.

از شرایط ثبت نام در این طرح برای زنان، تاهل یا خودسرپرست بودن است؛ آن هم مشروط به داشتن حداقل 35 سال سن. تماس اعتماد با 3 بنگاه معاملات املاک نشان می دهد که هنوز مرجع رسمی چنین درخواستی را ارایه ننموده است، اما یکی از بنگاه داران شهر جدید پردیس به اعتماد می گوید که بعد از نشر این خبر تماس های محدودی از زنان متاهل داشته است، با این حال پیشنهاد همین بنگاه دار به امضا و ثبت این سند محضری است زیرا به زعم او داشتن همین تیکه جا هم غنیمته، حالا یه سند محضری و رضایت نامه شوهر خواستن، همینو امضا کنید و خونه رو بگیرید.

این نخستین باری نیست که صحبت داشتن رضایت نامه همسر بعد از ثبت نام در طرح مسکن مطرح می گردد. سال 1392 بود که طی بخش نامه ای به تمام شرکت های پیمانکار ساخت مسکن مهر ابلاغ شده بود که ضوابط تغییر نموده است و طبق این بخش نامه، زنان نمی توانستند مالک مسکن مهر بشوند و نام همسر باید به عنوان مالک در سند ثبت می شد. به گزارش تجارت فردا در همین سال این تبصره اصلاح و قرار شد که زنان متاهل با داشتن تعهدنامه محضری از طرف شوهر بتوانند سهمی از مسکن مهر داشته باشند. بخش نامه ای که نه معین شد طبق کدام قانون و ضابطه اضافه شده بود و نه دقیقا معین شد که آیا امضای این رضایت نامه در ارتباط با سرپرست خانوار بودن است یا خیر.

نعمت احمدی، حقوقدان در مصاحبه با اعتماد و با فرض صحت این خبر تاکید می نماید که چنین بدعتی پایه قانونی ندارد زیرا به زعم او ازدواج منعی برای مالکیت ندارد. این وکیل دادگستری تاکید می نماید که یکی از معینه های دین اسلام، این است که مالکیت زنان در آن به روشنی بیان شده و چنین پیش فرض هایی خلاف مسلمات حقوقی و شرعی است.

او در تبیین تعارض حقوقی چنین ضرورت هایی که پیش از این در مسکن مهر نیز به چشم می خورد مثال می زند که درخواست این رضایت نامه می تواند خلاف قراردادی باشد که روزی میان یک زن مجرد و این بنگاه بسته شده است زیرا ممکن است این زن مجرد بعد از ثبت نام ازدواج کند، اما این مساله نباید خللی در فرایند تعهدات قانونی بنگاه در تحویل مسکن به او داشته باشد. نعمت احمدی می گوید: چنین رضایت نامه هایی محدودکردن آزادی اراده طرفین و اصل آزادی اراده در انعقاد قرارداد و خلاف مقتضای عقد بیع است. او تاکید می نماید که قرارداد پیش خرید، شروط و اختیارات خود را از لحاظ قانونی دارد، اما اجازه از همسر در این شروط جایی ندارد و چنین رضایت نامه هایی بیش از آنکه ریشه در قوانین داشته باشد، بهانه است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1144

به "مسکن به اذن همسر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکن به اذن همسر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید