مسدودیت پول واردکنندگان نهاده های دامی توسط بانک های عمانی

به گزارش بیباپ، عضو کارگروه حقوقی اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران با بیان اینکه بانک مرکزی سرمایه واردکنندگان را از بانک های عمانی آزاد کند گفت: ریال عمان که از شهریور ماه به واردکنندگان تخصیص داده شده هنوز قابلیت انتقال پیدا نکرده است.

مسدودیت پول واردکنندگان نهاده های دامی توسط بانک های عمانی

با تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اتحادیه واردنمایندگان نهاده های دام و طیور ایران سعید دخانیان اظهار کرد: بانک مرکزی به واردنمایندگان نهاده های دامی ریال عمان را جهت ترخیص کالا تخصیص داده، اما این ارز از سوی بانک مرکزی عمان در اختیار شرکت هایی که ایران از آن ها کالا خریداری نموده، قرار نگرفته است.

وی با اشاره به عدم همراهی بانک مرکزی عمان با واردنمایندگان ایرانی برای جابجایی ارز اضافه کرد: واردنمایندگان ایرانی که ریال عمان به آن ها تخصیص داده شده برای خرید این ارز تامین سرمایه نموده و ریال عمان را خریداری و در اختیار بانک مرکزی عمان قرار داده، اما بانک مرکزی این کشور هنوز این ارز ها را به حساب شرکت های طرف حساب با واردنمایندگان ایرانی واریز ننموده است.

دخانیان ادامه داد: از جمله شروط عمانی ها برای جابجایی ارز برای شرکت های ایرانی این است که خرید ها از شرکت های این کشور و یا چند شرکت بین المللی خاص انجام گردد در حالی که خرید های واردنمایندگان ایرانی پیش از این صورت گرفته است.

وی اعلام کرد: از دیگر شروط بانک مرکزی عمان برای جابجایی ارز ایران به حساب شرکت هایی که از آن ها نهاده های دامی خریداری شده این است که کالا ها باید دارای اسناد حمل معتبر باشند.

دخانیان گفت: منظور از اسناد حمل معتبر این است که کشتی ها پیش از ورود به آب های ایران باید به بنادر عمان رفته و آنجا بازرسی شده و پس از اخذ تاییدیه؛ کالا ها روانه بنادر ایران شوند.

جدیدترین خبر ها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید.

عضو کارگروه حقوقی اتحادیه واردنمایندگان نهاده های دام و طیور ایران اضافه کرد: این شرط بانک مرکزی عمان برای نقل و انتقال ارز واردنمایندگان قابلیت اجرا ندارد، زیرا بخشی از واردنمایندگان کالای خود را که به بنادر و گمرکات رسیده بود را به صورت اعتباری ترخیص و به وسیله سامانه بازارگاه توزیع نموده اند.

دخانیان ادامه داد: همچنین یکی دیگر از دلایل عدم اجرای این شرط را می توان به واردات بخش عمده ای از نهاده ها به وسیله دریای خزر مطرح کرد؛ بدون تردید امکان ارسال کشتی های حامل نهاده های دامی از دریای خزر به آب های خلیج فارس جهت بازرسی توسط عمان وجود ندارد.

عضو کارگروه حقوقی اتحادیه واردنمایندگان نهاده های دام و طیور ایران با بیان اینکه تخصیص ارز عمان به واردنمایندگان نه تنها مشکل گشا نبوده بلکه سرمایه واردنمایندگان را نیز بلوکه نموده است، اظهار کرد: واردنمایندگان به منظور تخصیص و تامین ریال عمان و انتقال آن به حساب فروشندگان خارجی ماه ها است که سرمایه خود را تبدیل به ریال و در اختیار بانک مرکزی عمان قرار داده اند، اما نه تنها نقل و انتقال ارز به حساب فروشندگان خارجی انجام نشده بلکه سرمایه وارنمایندگان نیز آزاد نشده و در اختیار آن ها قرار نمی گیرد.

دخانیان با اشاره به افزایش هزینه های واردات نهاده های دامی به واسطه بالا بودن هزینه نقل و انتقال ارز توضیح داد: واردنمایندگان برای دریافت ریال عمان باید بین 5 تا 7 درصد کارمزد را پرداخت نمایند و 4.2 درصد نیز هزینه تبدیل ریال عمان به یورو و پرداخت به دیگر بانک های دنیای نیز به واردنمایندگان تحمیل می گردد، اما بانک مرکزی حاضر به پذیرش هزینه های نقل و انتقال ارز نیست.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1533

به "مسدودیت پول واردکنندگان نهاده های دامی توسط بانک های عمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسدودیت پول واردکنندگان نهاده های دامی توسط بانک های عمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید