لغو تحریم های آمریکا در قبال بند غروب برجام

به گزارش خبرنگاران، بی بی سی در این رابطه می نویسد: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که به نیویورک سفر نموده است، در مصاحبه با چند خبرنگار غربی خبر داده که ایران پیشنهاد دارد که در مقابل برطرف تحریم های آمریکا، درباره بند غروب توافق هسته ای مذاکره کند.

لغو تحریم های آمریکا در قبال بند غروب برجام

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز چنین پیشنهادی را نسبتاً جزئی دانسته، اما روزنامه انگلیسی گاردین آن را از قول ظریف قابل توجه توصیف نموده است.

بندهای غروب در توافق جامع هسته ای (برجام) مربوط به دوره ای هستند که بعضی تعهدات ایران مطابق توافق به خاتمه می رسند. یکی از انتقادهایی که دونالد ترامپ و مقام های دولتش درباره برجام مطرح می کردند به همین بندها مربوط می شد.

به گزارش نیویورک تایمز ظریف گفته پیشنهاد ایران آن است که با مصوبه کنگره آمریکا تحریم های بازگردانده شده علیه ایران دوباره برداشته شوند، تا اعمال دوباره آنها برای رئیس جمهور آمریکا سخت گردد.

در مقابل ایران حاضر خواهد شد تا روند تصویب و پیوستن به پروتکل الحاقی آژانس بین المللی انرژی اتمی را تسریع کند. این پروتکل نظارت های بیشتر آژانس بر فعالیت های هسته ای را ممکن می کند.

گاردین درباره پیشنهاد ظریف نوشته است که با توجه به خواسته های متعدد دولت آمریکا برای تغییر سیاست های ایران، بعید است که این پیشنهاد با استقبال گرم دولت ترامپ همراه گردد.

به گزارش گاردین ظریف طرح این پیشنهاد را یک قدم قابل توجه توصیف نموده و گفته اقدامات مشابه دیگری نیز ممکن است.

به نوشته بی بی سی، وزیر خارجه ایران درباره احتمال مذاکره مستقیم حسن روحانی و دونالد ترامپ، مشابه آنچه بین رهبران آمریکا و کره شمالی انجام شد، گفته اگر آمریکایی ها به حرف هایشان متعهد باشند، دیگر نیازی نیست که رهبران را برای عکس تبلیغاتی و یادگاری دریافت ملاقات نمایند.

بنا است که ظریف با شماری از اعضای کنگره آمریکا، از جمله سناتور جمهوری خواه رند پل، ملاقات کند. هم ظریف و هم ترامپ گفته اند که رند پل به عنوان نماینده دولت آمریکا در این ملاقات حاضر نخواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 مرداد 1398 بروزرسانی: 31 مرداد 1398 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 257

به "لغو تحریم های آمریکا در قبال بند غروب برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لغو تحریم های آمریکا در قبال بند غروب برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید