عملیات کربلای 4 رژیم بعث را دچار اشتباه محاسباتی کرد

به گزارش بیباپ، رئیس مرکز اسناد دفاع مقدس عملیات کربلای 4 را زمینه ساز فریب و غافلگیری مجدد ارتش عراق در منطقه شلمچه برشمرد.

عملیات کربلای 4 رژیم بعث را دچار اشتباه محاسباتی کرد

به گزارش ، سردار علی محمد نائینی، مشاور فرمانده کل سپاه و مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به آمار اسنادی موجود در رابطه با عملیات کربلای 4، گفت: در گنجینه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، 2385 ساعت نوار ضبط شده از جلسات طرح ریزی و راهنمایی عملیات کربلای چهار، 97 دفترچه از 55 نفر راوی با حضور مستقیم در صحنه، 144 کالک عملیاتی و 16 گزارش عملیات درباره عملیات کربلای 4 موجود است که براساس اسناد موجود می توان گفت، عملیات کربلای چهار بعنوان عملیات بزرگ و سرنوشت ساز در سال 1365 طرح ریزی و آماده اجرا شد که دوره آماده سازی، شناسایی و طرح ریزی این عملیات بیش از 6 ماه بطول انجامیده است.

وی اضافه کرد: در طول دوران دفاع مقدس هدف اصلی از انجام هر عملیات و از جمله عملیات کربلای 4، کسب پیروزی بر دشمن بوده است. در طرح ریزی عملیات های نظامی یکی از اصول جنگ و شروط پیروزی غافلگیر کردن دشمن است. در عملیات کربلای 4 نیز به مانند عملیات های گذشته، تا آغاز حمله، گزارشی مبنی بر لو رفتن عملیات وجود ندارد. بر همین اساس فرماندهان با آنالیز گزارش های نوبه ای رسیده از مجموعه واحد های اطلاعاتی و جنگال، به رغم حساس شدن ارتش عراق نسبت به منطقه، همچنان معتقد به حفظ غافلگیری بوده اند.

مشاور فرمانده کل سپاه اظهار داشت: اما پس از آغاز عملیات در شب اول بلافاصله معین شد که دشمن نسبت به انجام این عملیات کاملا هوشیار بوده و ادامه آن باعث تلفات و خسارات بیشتر به نیرو های خودی خواهد شد و دستیابی به اهداف عملیات نیز در محور اصلی میسر نیست، لذا فرماندهان جنگ، به رغم موفقیت نیرو های خودی در دو محور دیگر، ادامه عملیات را مصلحت ندانسته و آن را سریعا متوقف کردند.

: عملیات کربلای 4 توسط یک خائن پناهنده شده لو رفت

سردار نائینی متذکر شد: برای انجام عملیات کربلای 4 حدود 240 گردان عملیاتی پیش بینی شده بود که در آغاز حمله 60 گردان وارد عمل شدند و با معین شدن لو رفتن عملیات و توقف آن از ورود مابقی گردان های عملیاتی به منطقه نبرد جلوگیری به عمل آمد. در چنین شرایطی ارتش عراق تصور کرد، عملیات سرنوشت ساز و بزرگ ایران در سال 1365 شکست خورده است؛ لذا دچار یک اشتباه محاسباتی در خصوص زمان عملیات آینده ایران شد و بسیاری از فرماندهان و نیروهایش را از شملچه به مرخصی فرستاد.

وی با اشاره به تدابیر فرماندهی جنگ پس از لو رفتن عملیات کربلای 4 اضافه کرد: در همین زمان فرماندهی جنگ بلافاصله تدبیر کرد و با فریب ارتش عراق در همان منطقه، 15 روز پس از عملیات کربلای 4 با توجه به خرسندی زیاد عراقی ها و اشتباه محاسباتی آنها، طی یک ابتکار عمل بدیع، عملیات کربلای 5 را در منطقه شلمچه طرح ریزی و اجرا کرد و در حالی که عراق عملیات سالانه ایران را تمام شده تلقی می کرد، یک بار دیگر غافلگیر شد، اما این بار دشمن از لحاظ زمان (نه مکان) غافلگیر و متحمل شکست بسیار سنگینی شد؛ بنابراین عملیات کربلای 4 زمینه ساز فریب و غافلگیری مجدد ارتش عراق در منطقه شلمچه شد.

مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس عملیات کربلای پنج را بسیار سخت و پیچیده خواند و اظهار داشت: جبهه خودی درصدد آن بود که با رسیدن به کانال زوجی در کنار شهر بصره قرار بگیرد و ارتش صدام نیز کوشش می کرد به هر قیمت ممکن از پیشروی ایران جلوگیری کند، بدین معنا که بر خلاف عملیات والفجر 8 که عراق زمین را واگذار کرد تا زمان را به دست آورد. در شلمچه کوشش ارتش بعث روی حفظ زمین متمرکز شده بود، لذا با بکارگیری انبوه سلاح های سبک، سنگین، بمب باران های هوایی و شیمیایی کوشش کرد با پیشروی رزمندگان اسلام مقابله کند که متحمل تلفات سنگین و ارتش صدام بصورت وسیعی منهدم شد.

سردار نائینی با اشاره به موفقیت های به دست آمده در عملیات کربلای پنج، گفت: عملیات کربلای 5 نیز مانند عملیات والفجر هشت دارای پیغامد های زیادی بود، به گونه ای که بسیاری از فرماندهان و کارشناسان سیاسی و نظامی پیروزی های بدست آمده در عملیات های والفجر هشت و کربلای 5 را زمینه ساز تغییر تصمیم ابرقدرت های جهانی برای یاری بیشتر به صدام دانسته و در این مقطع ابرقدرت ها مطمئن شدند صدام پیروز این میدان نخواهدبود. بر همین اساس قطعنامه 598 صادر و برای اولین بار به بخشی از خواسته های ایران توجه شد.

وی در خاتمه تاکید نمود: این مقطع مهم ترین و سرنوشت ساز ترین مقطع جنگ است و اگر عملیات کربلای 4 نبود، دستاورد های عملیات کربلای پنج حاصل نمی شد. در کل اگر چه عملیات کربلای 4 موفقیت نظامی بدنبال نداشت، اما زمینه ساز یک حمله پیروز و کارآمد در عملیات کربلای 5 شد.

انتهای پیغام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 756

به "عملیات کربلای 4 رژیم بعث را دچار اشتباه محاسباتی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات کربلای 4 رژیم بعث را دچار اشتباه محاسباتی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید