عضو هیات مدیره کنگره ایرانیان کانادا: احتمال استرداد خاوری به ایران کم است

به گزارش بیباپ، یورونیوز در گفت وگو با عضو هیات مدیره کنگره ایرانیان کانادا درباره پیگیری های این نهاد مدنی در موضوع بازگرداندن خاوری به ایران پرسیده است. کنگره ایرانیان کانادا طومار آنلاینی به راه انداخته و از مردم خواسته با امضای این طومار اعتراض شان را به حضور مفسدان مالی در کانادا به گوش مقامات دولت کانادا برسانند.

عضو هیات مدیره کنگره ایرانیان کانادا: احتمال استرداد خاوری به ایران کم است

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

بیژن احمدی، عضو هیات مدیره کنگره ایرانیان کانادا در گفت وگو با یورونیوز ابعاد تازه ای از پیگیری های انجام شده در خصوص پرونده خاوری را مطرح ساخته و خبر داده که این کنگره در حال رایزنی با چند وکیل متخصص است که اگر دولت کانادا در این زمینه کاری نکند به وسیله آن وکلا بتواند پرونده را پیگیری کند.

در این سال ها کنگره ایرانیان کانادا به شکل خاص در پرونده خاوری چه پیگیری هایی داشته است؟

بیژن احمدی: کنگره ایرانیان کانادا در مکاتبه و ملاقات مختلفی که با مقام های دولت کانادا داشته خواهان این شده که یا خاوری به ایران استرداد گردد تا اینکه بتواند دوره محکومیت حکمی که علیه شان وجود دارد را بگذرانند و عدالت درباره پرونده ایشان رعایت گردد. حکم کنونی برای پرونده خاوری اختلاس است که شامل 30 سال زندان می گردد. اگر هم قوانین کانادا اجازه استرداد ایشان به ایران را نمی دهد پرونده ایشان در کانادا توسط دادگستری کانادا رسیدگی گردد. متاسفانه از سال 2011 و 2012 که پرونده ایشان بسیار مطرح بود هم با دولت محافظه کار استیون جوزف هارپر و هم با دولت لیبرال جاستین ترودو مساله را منتقل کردیم اما تا کنون دولت جوابگو نبوده است. حتی بعد از اینکه خاوری حکم زندان گرفت هم دوباره این ماجرا را گوشزد کردیم و متاسفانه تا این لحظه نتیجه ای از پیگیری ها نگرفته ایم.

چرا قوانین کانادا اجازه استرداد خاوری به ایران را نمی دهد؟

بیژن احمدی: در بعضی ملاقات ها با مقام های کانادایی در زمان دولت ترودو پیش از اینکه حکم ایشان قطعی گردد، آنها اعلام کردند که کانادا فرد متهم را به کشوری که در آن حکم اعدام اجرا گردد، باز نمی گرداند. در حال حاضر قرارداد استرداد مجرمان در ایران و کانادا هم وجود ندارد و نبود رابطه دیپلماتیک هرگونه مذاکره دیپلماتیک را در خصوص چنین پروندهایی سخت و غیرممکن می نماید.

آیا فکر می کنید مطرح شدن پرونده مرجان شیخ الاسلامی بتواند به آنالیز این پرونده یاری کند؟

بیژن احمدی: خب با مطرح شدن پرونده مرجان شیخ الاسلامی آل آقا این این فرصت به وجود آمده که به وسیله فشار افکار عمومی بتوانیم به دولت کانادا متذکر شویم که دولت، دادگستری و مقام های امنیتی و قضایی کانادا اقدام لازم برای عدم ورود محکومان به فساد اقتصادی به کانادا را انجام دهند و از سرمایه گذاری چنین افرادی چه از ایران و چه از سایر کشورها در خاک کانادا جلوگیری نمایند.

در طومار آنلاینی که روی وبسایت تان قرارداده اید به برخورد دوگانه دولت کانادا با ایرانیان اشاره نموده اید. در این مورد نیز شرح می دهید؟

بیژن احمدی: بسیاری از شهروندان ایرانی-کانادایی در روند مهاجرت، تمدید ویزا، دریافت ویزا و تمدید کارت های مربوطه با مسائل فراوانی روبه رو بودند. در بعضی مواقع حساب بانکی دانشجویان ایرانی که در کانادا هستند با داشتن تنها چند صد دلار به خاطر تحریم ها بلوکه شده است.

چطور است که ایرانیان با مقدار کمی پول در حساب بانکی یا برای دریافت مهاجرت و دریافت ویزا با موانع بسیاری روبرو اند اما افرادی مانند خاوری یا متهمی مانند مرجان شیخ الاسلامی میلیون ها دلار، آنطور که از سرمایه گذاری آنها معین است، وارد خاک کانادا نموده اند بدون آنکه مسئله ای برای آنها به وجود آید.

خواسته معین شما از دولت کانادا پس از امضای طومار توسط ایرانیان چیست؟

بیژن احمدی: دولت کانادا باید در برابر این مساله بایستد. همیشه دولت کانادا این را مطرح نموده که به قوانین جهانی برای مبارزه با پولشویی و فساد اقتصادی پایبند است و این هم باید بخشی از اقدام دولت کانادا باشد.

کنگره ایرانیان کانادا یک سازمان غیرانتفاعی و مردم نهاد است. ما توان اجرایی نداریم بلکه می توانیم با فشار افکار عمومی و فشار رسانه ها و اقداماتی که از سوی جامعه مدنی انجام می دهیم بتوانیم خواست جامعه ایرانیان در کانادا را با مقام های دولتی و نمایندگان مجلس از احزاب گوگانون مطرح کنیم. ما خواهان رسیدگی دولت و نهادهای مربوطه به این مساله هستیم.

اگر همه این چیزهایی که گفتید نتیجه نداد، تکلیف چه خواهد بود؟ به چه گام های بعدی فکر نموده اید؟

بیژن احمدی: در حال مکاتبه و مشورت با چند وکیل متخصص در این زمینه هستیم تا اگر دولت نخواهد در این زمینه جوابگو باشد ببینیم چطور می توانیم اقدام قانونی مورد احتیاج را انجام دهیم. اما به هر شکل در حال حاضر تقاضای ما این است که ایرانیان به صفحه کنگره ایرانیان کانادا بروند و این و طومار را مطالعه و در صورت تمایل امضا نمایند. هرچند تعداد امضاها بیشتر باشد ما بهتر می توانیم خواست جامعه ایرانی در کانادا را پیگیری کنیم. ما به دنبال این هستیم تا به دولت کانادا نشان دهیم افرادی که در ایران فساد اقتصادی می نمایند و پول مردم ایران را به سرقت می برند جایی در کانادا ندارند

منبع: انتخاب
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 524

به "عضو هیات مدیره کنگره ایرانیان کانادا: احتمال استرداد خاوری به ایران کم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عضو هیات مدیره کنگره ایرانیان کانادا: احتمال استرداد خاوری به ایران کم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید