خبرنگاران طرح سایه بان باغی به طور آزمایشی در آذربایجان شرقی در دست اجراست

به گزارش بیباپ، تبریز- خبرنگاران- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: طرح سایه بان باغی (پوشش باغی) برای مقابله با پدیده خشکسالی پیش رو، در این استان در حال اجراست.

خبرنگاران طرح سایه بان باغی به طور آزمایشی در آذربایجان شرقی در دست اجراست

جهت دریافت خدمات طراحی ویلاهای کوچک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

علی رخ افروز روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به این که مواجهه با چالش های پیش رو هم چون خشکسالی و تغییرات اقلیمی، فرسایش بستر کاشت و عوامل خسارت زا، فراوری محصول سالم در باغات، توسعه کشت های محافظت شده گریز ناپذیر است، ایجاد سایبان در باغات و یا پوشش توری باغ یکی از روش های ضروری محافظت از باغات تلقی می گردد.

وی اضافه نمود: نتایج مقدماتی در محل های اجرا شده این طرح پوششی، نشان می دهد که سایه بان در جلوگیری از تنش های محیطی شامل سرمازدگی، آفتاب سوختگی و خشکی برای درختان میوه تاثیر قابل توجهی دارد.

وی متذکر شد: محصولات زیر سایه بان حدود پنج روز دیرتر از محصول بیرون سایبان به گل می فرایند و درصد تشکیل میوه در زیر سایه بان بیشتر بوده و حدود 12 به 6 درصد است که منجر به افزایش تشکیل میوه ثانویه خواهد شد.

رخ افروز گفت: با وجود این که اختلاف دمای داخل و بیرون سایه بان چندان محسوس نیست، ولی در زمان های بسیار گرم، داخل سایه بان حدود دو الی سه درجه سانتی گراد خنکتر می گردد. در زمان های بسیار سرد به خصوص سرمای دیررس بهاره نیز با ایجاد حرارت محدود، می توان نسبت به حفظ محصول و جلوگیری از یخ زدگی اقدام کرد.

وی در مورد سایر فواید بهره گیری از پوشش سایه بان باغات، اظهار کرد: پوشش سایه بان در خسارت تگرگ و باران های تند و شدید و هم چنین حمله پرندگان و گاه هجوم ملخ ها بسیار موثر است و از خسارت محصول باغ کاملا جلوگیری می نماید.

وی یادآور شد: سایه بان در کاهش تبخیر و تعرق از سطح محصول و خاک، کاهش مصرف آب، کاهش خسارت آفتاب سوختگی و افزایش کیفیت میوه و بازار پسندی موثر است.

معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، اضافه نمود: این طرح در سه منطقه از استان شامل شهرستان مرند در سطح 2500 متر مربع باغ زردآلو اجرا شده و در باغات پسته شهرستان اسکو و باغات انگور شهرستان ملکان در حال انجام است و اسفندماه سال گذشته افزون بر یک میلیارد و 200 میلیون ریال هزینه برای احداث این سایه بان ها برآورد شده است.

وی همچنین با بیان این که سازمان جهاد کشاورزی استان توضیحات تکمیلی و کارشناسی این طرح را به صورت حضوری ارائه می دهد، گفت: آمادگی داریم تا در صورت داشتن شرایط لازم متقاضی، نسبت به معرفی جهت اخذ تسهیلات بانکی با 20 درصد آورده شخصی و 80 درصد تسهیلات اقدام کنیم و امیدواریم با سرمایه گذاری بهره برداران باغی از این تکنیک در آینده منجر به کاهش خسارت های مربوط و افزایش عملکرد گردد و به ارتقای درآمد یاری کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1888

به "خبرنگاران طرح سایه بان باغی به طور آزمایشی در آذربایجان شرقی در دست اجراست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران طرح سایه بان باغی به طور آزمایشی در آذربایجان شرقی در دست اجراست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید