خبرنگاران اتحادیه آفریقا:90 درصد مسائل مربوط به سد النهضه نیل حل شده است

به گزارش بیباپ، تهران- خبرنگاران- اتحادیه آفریقا اظهار داشت که بیش از 90 درصد مسائل مربوط به سد النهضه در مذاکرات سه جانبه میان مصر، اتیوپی و سودان حل و فصل شده است.

خبرنگاران اتحادیه آفریقا:90 درصد مسائل مربوط به سد النهضه نیل حل شده است

با تور آفریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، موسی فکی محمد رییس کمیسیون اتحادیه آفریقا روز شنبه در بیانیه ای اعلام نمود که اتحادیه آفریقا دو هفته فرصت دارد با میانجیگری برای دستیابی به توافقی با هدف خاتمه دادن به اختلافات موجود بر سر آب (رودخانه نیل) که از یک دهه پیش ادامه داشته است، یاری کند.

وی اضافه کرد: کمیته ای متشکل از نمایندگان این سه کشور و نیز آفریقای جنوبی و متخصصانی از اتحادیه آفریقا اقدام های خوبی را برای حل و فصل مسائل قانون و فنی انجام دادند.

بسام راضی سخنگوی دفتر ریاست جمهوری مصر آدینه شب (6 تیر) اعلام نمود که در خاتمه نشست سران کشورهای مصر، سودان و اتیوپی به همراه کشورهای عضو هیات رئیسه اتحادیه آفریقا، سه کشور در خصوص سد النهضه به توافق اولیه رسیده اند.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، راضی اضافه کرد: سه کشور توافق کردند تا از هرگونه اقدام یک جانبه از جمله آبگیری این سد، پیش از دستیابی به یک توافق خودداری نمایند و این، مضمون مواضع سه کشور در جلسه روز دوشنبه آینده شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره سد النهضه باشد.

از سوی دیگر، عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان نیز گفت: در نشست اتحادیه آفریقا بر لزوم دستیابی به یک توافق در خصوص سد النهضه که در بر گیرنده منافع سه کشور باشد توافق کردیم.

وی اضافه کرد: توافق شد که آبگیری سد النهضه به پس از امضای توافق میان سه کشور موکول گردد.

در همین حال، شورای امنیت روز دوشنبه جلسه علنی را به وسیله ویدئو کنفرانس برای آنالیز اختلافات میان مصر، سودان و اتیوپی در خصوص سد النهضه برگزار می نماید.

از سال 2011 که اتیوپی ساخت سد النهضه بر روی رود نیل را شروع کرد، این موضوع به مناقشه آبی طولانی میان سه کشور مصر و اتیوپی و سودان تبدیل شده است.

چندین دور گفت وگو بین مقامات سه کشور در طول سال های گذشته با میانجیگری و ابتکار کشورهای مختلف از جمله آمریکا، کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و اتحادیه عرب اجرا شده اما تا به امروز به هیچ نتیجه مثبتی نرسیده است.

مصر و سودان نگران هستند که با آبگیری سد النهضه، سهم آبی هر یک از این کشورها کاهش یابد.

مصر پیش تر نیز از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته که مانع اقدامات یک جانبه که می تواند فرصت دستیابی به یک توافق را تحت الشعاع قرار دهد، گردد.

در بیانیه پیشین وزارت خارجه مصر آمده است: به دلیل آن که اتیوپی هیچ اراده سیاسی برای حل این بحران نداشته و اصرار دارد به صورت یکجانبه سد النهضه را آبگیری کند، تمام کوشش ها متوقف شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1102

به "خبرنگاران اتحادیه آفریقا:90 درصد مسائل مربوط به سد النهضه نیل حل شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اتحادیه آفریقا:90 درصد مسائل مربوط به سد النهضه نیل حل شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید