جزئیات ثبت نام رشته های بدون آزمون کاردانی نظام جدید اعلام شد

به گزارش بیباپ، سازمان سنجش آموزش کشور جزئیات ثبت نام و انتخاب رشته برای مرحله پذیرش دانشجو صرفاً با سوابق تحصیلی معدل کل دیپلم کاردانی نظام جدید را گفت.

جزئیات ثبت نام رشته های بدون آزمون کاردانی نظام جدید اعلام شد

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، به دنبال مصوبه بیست و چهارمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو تاریخ 22 مهرماه 99 مقرر شد برای ظرفیت خالی مانده رشته های تحصیلی آزمون کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیردولتی-غیرانتفاعی سال 1399 پذیرش به وسیله سوابق تحصیلی (معدل کل دیپلم) برای نوبت بهمن ماه انجام شود.

بر این اساس اطلاعات رشته محل های این مرحله در دفترچه راهنما منتشر شد و متقاضیان می توانند برای اطلاع از شرایط و ضوابط ثبت نام و انتخاب رشته های تحصیلی دانشگاه ها و مؤسسات پذیرنده دانشجو که در این مرحله به شیوه صرفاً براساس سوابق تحصیلی (معدل کل دیپلم) دفترچه راهنما را مطالعه کنند.

داوطلبان می توانند با درنظر داشتن شرایط و ضوابط پذیرش نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته حداکثر 30 کدرشته محل از امروز یکشنبه 14 دی تا روز چهارشنبه 17 دی منحصراً به وسیله سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند.

همچنین پذیرش دراین مرحله براساس ظرفیت خالی مانده رشته محل های نیمسال اول و نیمسال دوم مرحله مهرماه انجام می شود. در فهرست رشته محل های این مرحله، رشته محل هایی با پذیرش در نیمسال اول و دوم مشاهده می شود اما در این مرحله تفاوتی در انتخاب نیمسال اول یا دوم وجود ندارد و شروع به تحصیل تمامی پذیرفته شدگان از نیمسال دوم سال تحصیلی (بهمن ماه) است.

هر متقاضی منحصراً مجاز است با توجه به رشته تحصیلی، یکی از کدرشته های امتحانی متناسب با دیپلم خود را متناسب با دفترچه راهنما انتخاب کرده و نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته محل های آن مجموعه امتحانی بر اساس جداول رشته محل ها اقدام کند.

متقاضیانی که به هر دلیل در رشته ای غیر از رشته متناسب با دیپلم خود در این مرحله از پذیرش ثبت نام و انتخاب رشته کرده و پذیرفته شوند قبولی آنان در هر مرحله ای از تحصیل که باشند لغو تلقی و حق هیچگونه ادعایی را نخواهند داشت.

تمامی متقاضیان دارای گواهینامه فنی و حرفه ای و یا کاردانش کد رایانه ای 4 و 5 رقمی گواهینامه خود را با کدهای 4 و 5 رقمی مشخص شده در هر عنوان رشته تحصیلی دوره کاردانی که در دفترچه راهنما قید شده است با دقت کنترل کرده و مطابقت دهند.

دارا بودن گواهینامه انتها تحصیلات دوره متوسطه نظام جدید در یکی از رشته های شاخه های فنی و حرفه ای و کاردانش و یا احراز شرایط دانش آموختگی در یکی از رشته های مذکور تا انتها شهریورماه 1399 و یا دیپلم فنی و حرفه ای دوره چهار ساله (نظام قدیم) ویا دیپلم شاخه نظری نظام آموزشی جدید 3-3-6 و نظام سالی-واحدی در رشته های امتحانی متناسب با نوع دیپلم خود در این مرحله شرکت کنند.

متقاضیان دیپلم شاخه نظری نظام سالی-واحدی یا ترمی-واحدی لزوماً باید نسبت به ارائه مدرک پیش دانشگاهی اقدام کنند.

براساس هفدهمین مصوبه جلسه 26 اسفند 97 شورای سنجش و پذیرش دانشجو، دانش آموزان دارای دیپلم شاخه نظری می توانند در رشته های امتحانی متناسب با نوع دیپلم خود مندرج در دفترچه راهنما براساس جداول رشته های اعلام شده در این مرحله از پذیرش شرکت کنند.

متقاضیان فارغ التحصیل شاخه نظری (ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی) فقط مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی کاردانی ناپیوسته هستند و در رشته های امتحانی مندرج در جدول زیر به دلیل نداشتن پذیرش در مقطع کاردانی ناپیوسته، امکان ثبت نام و انتخاب رشته برای دارندگان دیپلم شاخه نظری وجود ندارد.

ملاک پذیرش دیپلمه های شاخه نظری در این مرحله معدل کل دیپلم است. متقاضیان دیپلم شاخه نظری نظام سالی- واحدی یا ترمی- واحدی لزوماً باید نسبت به ارائه مدرک پیش دانشگاهی اقدام کنند.

ضریب تراز معدل در رشته های مورد پذیرش در این مرحله برای دیپلم های نظری که در آزمون فنی و حرفه ای شرکت می کنند، 4.51 درصد است.

پذیرفته شدگان دوره روزانه در آزمون دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات غیرانتفاعی سال 1398، اجازه ثبت نام و شرکت در دوره روزانه این مرحله را ندارند و در صورت تمایل به شرکت در این مرحله لازم است پس از انصراف از تحصیل منحصراً نسبت به انتخاب کدرشته محل های دوره های غیر روزانه اقدام کنند.

دانشجویان دوره نوبت دوم (شبانه) و دوره غیرانتفاعی پذیرفته شده در آزمون مقطع کاردانی نظام جدید سال قبل (سال 1398) در صورتیکه منعی از نظر مقررات وظیفه عمومی نداشته باشند، می توانند بدون انصراف از تحصیل در این مرحله از پذیرش ثبت نام و شرکت کنند.

این دسته از متقاضیان در صورت قبولی در این مرحله و قبل از ثبت نام در کدرشته قبولی جدید، لازم است از مؤسسه محل قبولی خود تسویه حساب کامل کرده و گواهی مربوط را به مؤسسه محل قبولی جدید ارائه کنند. این دسته از متقاضیان پس از انصراف قطعی اجازه بازگشت و ادامه تحصیل در کدرشته قبلی قبولی خود را نخواهند داشت.

دانشجویان دوره های نوبت دوم (شبانه) دانشکده ها و آموزشکده های دانشگاه فنی و حرفه ای و یا مؤسسات غیرانتفاعی که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، در صورت تمایل به ثبت نام و شرکت مجدد در این مرحله و پس از پذیرفته شدن، در صورتی مجاز به ثبت نام و ادامه تحصیل خواهند بود که پس از انصراف قطعی از دوره قبلی، از نظر نظام وظیفه منعی نداشته باشند.

پذیرفته شدگان آزمون دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات غیرانتفاعی سال 1399 در صورت تمایل می توانند در این مرحله از پذیرش شرکت کنند. در صورت قبولی در این مرحله از پذیرش، قبولی قبلی آنان لغو می شود و باید در رشته قبولی جدید ثبت نام و ادامه تحصیل دهند لذا متقاضیان در این خصوص دقت لازم را بعمل آورند.

دانشجویان اخراجی نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس از تسویه حساب کامل با مؤسسه ذیربط، اداره کل امور دانشجویان داخل و صندوق رفاه دانشجویان و در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای برادران) اجازه ثبت نام دارند. این دسته متقاضیان می توانند تمامی تعهدات مربوط را پس از اتمام تحصیلات به صورت یکجابه انجام برسانند.برخورداری از توانایی جسمی متناسب با رشته های انتخابی الزامی است.

با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت نام به صورت اینترنتی انجام می شود، متقاضیان لازم است به وسیله کارت های بانکی عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است، با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و پرداخت مبلغ 370 هزار ریال (37 هزار تومان) به عنوان وجه ثبت نام، نسبت به دریافت کارت اعتباری اقدام کنند.

همه متقاضیان مرد باید در زمان ثبت نام و شرکت در این مرحله از پذیرش دانشجو، از نظر نظام وظیفه منعی برای ادامه تحصیل نداشته باشند.

پذیرفته شدگان دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال1399 در صورت پذیرش نهایی در این مرحله، نیاز به انصراف از رشته قبولی قبلی ندارند و با آنان همانند دانشجوی انتقالی رفتار خواهد شد.

چنانچه متقاضیان، در دوره های روزانه مندرج در این اطلاعیه پذیرفته شوند، حتی با دادن انصراف از تحصیل نیز حق انتخاب رشته های دوره روزانه را در مقطع کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال بعد (1400) نخواهند داشت.

هر متقاضی باید فرم تقاضانامه ثبت نام و انتخاب رشته اینترنتی خود را براساس برنامه زمانی اعلام شده تکمیل کند و در صورت انجام صحیح ثبت نام و انتخاب رشته، کد رهگیری 16 کاراکتری که در حکم رسید است، به وسیله سایت سازمان سنجش در اختیار وی قرار می گیرد که نشانگر تأیید مراحل طی شده برای دریافت اطلاعات وارد شده توسط متقاضیان است.

متقاضی باید از فرم تکمیل شده خود نیز که دارای کد رهگیری است، نسخه چاپی (پرینت) تهیه کند.

انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت رشته های تحصیلی کاردانی نظام جدید

متقاضیان در انتخاب رشته امتحانی، باید به مندرجات جدول مربوط به عناوین دیپلم های مرتبط دقت کرده و با توجه به کد دیپلم های مجاز مندرج در جدول دفترچه راهنما یکی از رشته های امتحانی را انتخاب کنند.

با توجه به امتیاز سهمیه بومی که برای متقاضیان هر استان در رشته های دوره روزانه و نوبت دوم (شبانه) در دانشکده ها و آموزشکده های تحت پوشش دانشگاه فنی و حرفه ای اختصاص یافته است، توصیه می شود هر متقاضی اولین انتخاب خود را از کدرشته محل دوره های روزانه و یا نوبت دوم (شبانه) دانشکده ها و آموزشکده های واقع در استان بومی خود انتخاب کند.

استان بومی متقاضی، همان استان محل اخذ دیپلم متقاضی است که در بند 18 تقاضانامه ثبت نام اعلام شده است .

گزینش نهایی متقاضیان در این مرحله برمبنای معدل کل مدرک تحصیلی آنان صورت می پذیرد و همه متقاضیان باید در درج معدل مدرک تحصیلی خود در تقاضانامه ثبت نامی دقت کنند و در صورت، مغایرت و نداشتن نمره، قبولی آنان لغو خواهد شد.

امکان تغییر و جابجایی پذیرفته شدگان میسر نیست و متقاضیان لازم است در انتخاب و درج کدرشته محل های مورد علاقه خود در فرم انتخاب رشته دقت و توجه کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1693

به "جزئیات ثبت نام رشته های بدون آزمون کاردانی نظام جدید اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات ثبت نام رشته های بدون آزمون کاردانی نظام جدید اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید