جداسازی آب از مشتقات نفتی برای اولین بار در ایران

به گزارش بیباپ، یک شرکت دانش بنیان پیروز به فراوری دستگاه جداسازی آب از مشتقات نفتی با استفاده از غشا نانو شده که می تواند تصفیه پساب را به طور کامل انجام دهد. در تمام پالایشگاه های کشور بحث جداسازی آب از مواد نفتی معضل بسیار بزرگی است و این محصول برای اولین بار در ایران ساخته می گردد.

جداسازی آب از مشتقات نفتی برای اولین بار در ایران

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

مهدی اعتمادی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان و دانش آموخته دکترای دانشگاه فردوسی در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرنگاران با اشاره به اینکه این شرکت دانش بنیان در بحث تصفیه پساب مشغول به فعالیت است، گفت: معضل اصلی تصفیه پساب به ویژه در پالایشگاه های امروزی جداسازی آب از مشتقات نفتی است که در جهان به روش های مختلفی این کار انجام می گردد.

وی ادامه داد: این شرکت دانش بنیان به همراه دو محقق دیگر پیروز به طراحی یک روش شده اند که با استفاده از غشاهای نانویی امکان جداسازی مشتقات نفتی از آب فراهم می گردد.

اعتمادی با بیان اینکه در تمام پالایشگاه های کشور بحث جداسازی آب از مواد نفتی معضل بسیار بزرگی است، گفت: در حال حاضر در جهان از سیستم های مختلفی از قبیل سیستم دفع برای جداسازی استفاده می گردد. در این روش به سیستم های هوادهی وحوضچه انتظار احتیاج است، اما سیستم طراحی شده این شرکت احتیاج به هیچ گونه هوادهی و حوضچه انتظاری ندارد.

این فناور اضافه کرد: غشاها به صورت مهندسی شده طراحی شده است، بدین منظور که در این غشاها با استفاده از تکنولوژی نانو خاصیتی ایجاد شده که غشاها انتخاب پذیر شده اند؛ غشاها می توانند انتخاب نمایند که آب از آنها عبور نکند، اما مشتقات نفتی و مواد هیدروکربنی از آنها عبور کند؛ این ویژگی باعث می گردد صدرصد پساب از مشتقات نفتی جدا گردد.

اعتمادی در انتها یادآور شد: این غشاها در زمینه آلودگی های نفتی توسط نفت کش ها در دریا کاربرد بسیار دارد. این محصول نمونه خارجی ندارد و برای اولین بار در ایران ساخته شده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1892

به "جداسازی آب از مشتقات نفتی برای اولین بار در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جداسازی آب از مشتقات نفتی برای اولین بار در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید