تفاوت شاخص واکسن کرونای دو شرکت فایزر و مادرنا در چیست؟

به گزارش بیباپ، شباهت های اساسی میان واکسن شرکت مادرنا و فایزر وجود دارد، اما یکی از تفاوت های شاخص میان واکسن های این دو شرکت، تفاوت در نانوذرات مورد استفاده آن ها است.

تفاوت شاخص واکسن کرونای دو شرکت فایزر و مادرنا در چیست؟

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، فایزر و مادرنا دو شرکتی هستند که در حال حاضر روی ساخت و آزمایش واکسن mRNA برای مقابله با SARS-Cov-2 ویروس کار می نمایند. با این حال، بسیاری از مردم در خصوص چگونگی دقیق کارکرد این واکسن ها و عملکرد آن ها سئوالاتی داشته و نگرانی هایی دارند.

به گفته زوکای سو، استاد برجسته دانشگاه ایالتی فلوریدا، نانوذرات شرکت مادرنا پایدارتر هستند؛ بنابراین، می توان آن ها را در 4 درجه سانتیگراد نگهداری کرد. در مقابل، واکسن شرکت فایزر باید در دمای منفی 80 درجه سانتیگراد باشد که دمای بسیار پایینی محسوب می گردد و این بدان معناست که واکسن باید در فریزر نگهداری گردد؛ بنابراین، از این منظر فناوری شرکت مادرنا بهتر خواهد بود، زیرا از نظر دما پایدارتر است.

با این حال هنوز سئوالات بسیاری درباره ایمنی این واکسن ها، مدت زمان ماندگاری و مسائل لجستیکی این واکسن ها وجود دارد که یافتن پاسخ همه آن ها براساس داده هایی است که به مرور زمان دانشمندان می توانند به آن ها دست پیدا نمایند. در حال حاضر تنها اطلاعات منتشر شده از طرف خود شرکت ها بوده است و این اطلاعات نیز هنوز آنالیز نشده اند.

اما واکسن mRNA به چه معنا است. RNA پیغام رسان برای رمزگذاری پروتئین خاصی که ویروس کووید 19 با خود حمل می نماید طراحی شده است، پروتئینی که به صورت طبیعی روی سطح این ویروس بوده - پروتئین spike / s - همان چیزی است که ویروس با آن به سلول های گیرنده میزبان سالم در انسان متصل می گردد.

واکسن mRNA به جای استفاده از یک ویروس ضعیف شده، فقط پروتئین سطح ویروس را در بدن ایجاد می نماید. در واکسن های رایج معمولا ویروس زنده ضعیف شده یا ویروس مرده به بدن تزریق می گردد، اما در این واکسن ها دستورالعمل ساخت پروتئین سنبله روی سطح ویروس به بدن وارد و این پروتئین ها در بدن فراوری می گردد.

mRNA پروتئین سنبله ویروس را در بدن فراوری نموده، بنابراین بدن آن قطعه را به عنوان یک مهاجم خارجی تشخیص می دهد و آغاز به ایجاد آنتی بادی برعلیه پروتئین سنبله می نماید. به این ترتیب اگر ویروس واقعی به بدن حمله کند، سیستم ایمنی بدن پروتئین های سنبله ویروس مهاجم را تشخیص می دهد و برای از بین بردن آن پاسخ ایمنی دارد.

طبق گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، واکسن های mRNA برای بیش از یک دهه توسط دانشمندان مورد مطالعه قرار گرفته است، اما هیچ یک از آن ها به طور رسمی مورد استفاده قرار نگرفته است، زیرا استفاده از این روش واکسیناسیون عوارضی دارد.

سوو می افزاید: بسیاری از مردم نمی خواهند واکسن بزنند، اما باید بدانند که این مسئولیت به دوش آن ها خواهد بود که که با این کار ویروس را به افراد بیشتری منتقل می نمایند. برای رسیدن به ایمنی گله ای ضروری است بیش از 70 درصد مردم واکسن بزنند.

شرکت ها مجبورند بعضی از عناصر سازنده mRNA را اصلاح نمایند تا ثبات بیشتری داشته باشد و واکسن بتواند وارد سلول گردد. این کار با استفاده از نانوذرات انجام می گردد که mRNA توسط آن احاطه شده است؛ بنابراین، mRNA می تواند به سلول انسان متصل گردد و هنگام کوشش برای ورود به سلول توسط آنزیم های بدن تجزیه نگردد.

نکته جالب توجه اینجاست که واکسن های Pfizer و Moderna از دو نانوذره متفاوت استفاده می نمایند. کاری که این شرکت ها انجام می دهند تنها فراوری پروتئین سطح ویروس است؛ بنابراین، کل ویروس را در داخل بدن میزبان تشکیل نمی دهند.

در جهت توسعه این واکسن مسائلی وجود داشته، اما داده های به دست آمده تا به امروز بسیار دلگرم نماینده به نظر می رسند. به علاوه، این فناوری در حال توسعه می تواند برای ویروس های دیگر و حتی درمان های ضدسرطان در آینده استفاده گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1535

به "تفاوت شاخص واکسن کرونای دو شرکت فایزر و مادرنا در چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت شاخص واکسن کرونای دو شرکت فایزر و مادرنا در چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید