بازنده اصلی بحران در روابط عربستان و کانادا کیست؟

به گزارش بیباپ، در حالی عربستان از موضع انتقادآمیز کانادا در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور بر آشفت که این کشور در سوریه، یمن و لیبی برای تغییر نظام های این کشورها مداخله می نماید.

بازنده اصلی بحران در روابط عربستان و کانادا کیست؟

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل بیباپ، عبدالباری عطوان تحلیلگر برجسته دنیا عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم نوشت: عربستان سعودی سفیر کانادا در ریاض را اخراج کرد، سفیر خود در اوتاوا، پایتخت کانادا را فراخواند، تمامی معاملات تجاری اش را به حال تعلیق درآورد و تصمیم به خارج کردن حدود 15 هزار دانشجوی بورسیه را، که در دانشگاه های کانادا ادامه تحصیل می دهند به ویژه در دانشکده های پزشکی و علوم، گرفت. عربستان این اقدامات را در اعتراض به انتقاد دولت کانادا از نقض حقوق بشر در این کشور پادشاهی و بازداشت فعالان زن سعودی که خواهان آزادی های بیشتر برای زنان شده اند، اتخاذ نموده است. از برجسته ترین فعالان زن که در عربستان بازداشت شده اند سمر بدوی خواهر زندانی لیبرال رائف بدوی، لجین الهذلول که از نخستین کسانی بودند که خواهان اعطای حق رانندگی برای زنان شدند و نیز بعضی فعالان دیگر مانند عزیزه الیوسف، نوف عبدالعزیز، ایمان النفجان و میاء الزهرانی هستند.

دکتر محمد الزلفه عضو سابق مجلس شورای عربستان گفته است که ریاض با اتخاذ چنین موضعی در قبال کانادا، خواست که پیامی قوی به دیگر کشورهای بدهد مبنی بر این که مداخله در امور عربستان سعودی خط قرمز است. او در گفت وگو با رادیو بی بی سی تأکید کرد که اگر کانادا به عربستان سعودی ضرورت آزادی فوری فعالان زن را یادآوری می نماید دلیل این بحران است؛ چرا که عربستان سعودی چنین موضعی را برنمی تابد.

شاید از دیدگاه سعودی ها، دولت کانادا بیانی غیردیپلماتیک در زمینه درخواستش برای آزادی فوری این بازداشت شدگان داشت ولی واکنش عربستان سعودی، در نظر بسیاری از ناظران، بسیار مبالغه آمیز و بسیار بزرگ تر از جرم کانادا توصیف می گردد؛ چرا که مطرح کردن انتقاداتی در مورد نقض حقوق بشر در عربستان سعودی مستحق اخراج سفرا و خارج کردن دانشجویان بورسیه نیست به ویژه این که کشورهای بزرگی در غرب چنین انتقادهایی را مطرح نموده اند که آخرین بار از سوی وزارت خارجه آمریکا بیان شده است.

حجم مبادلات تجاری میان عربستان سعودی و کانادا سالانه بالغ بر 4 میلیارد دلار است و تعلیق این همکاری ها چه بسا عربستان سعودی را بزرگ ترین بازنده کند مگر این که این مبلغ را با رفتن به بازارهای کشورهای دیگر جبران کند؛ چرا که عربستان سعودی به دوستانی احتیاج دارند و در سایه شرایطی، که این کشور وارد جنگ در یمن شده و در سوریه شکست خورده است و در دروازه های سومین کشور یعنی ایران ایستاده است، نباید دشمنان زیادی برای خود خلق کند. ولی خسارت کانادا همیشه بسیار ناچیز خواهد بود اگر به این امر توجه داشته باشیم که فراوری ناخالص این کشور سالیانه بیش از 1635 میلیارد دلار است و در رتبه دهم کشورهای قدرتمند مالی در دنیا قرار گرفته است.

بسیاری بر این باورند که این حساسیت شدید از سوی مسئولان در عربستان سعودی درقبال مساله مداخله در امور داخلی این کشور، به نظر بیش از حد زیاد است و به نفع این کشور نیست که آن را تحریک و ادامه دار کند به ویژه این که این کشور در سوریه، یمن و لیبی و چه بسا به زودی در ایران برای تغییر نظام ها در این کشورها مداخله می نماید.

عربستان سعودی، آلمان را که از قدرتمندترین کشورها در دنیا غرب است، به دلیل انتقادهای مشابه آن از مداخله ریاض در یمن از دست داد و آلمان نیز فروش سلاح به این کشور را متوقف کرد. حالا سعودی ها کانادا را نیز از دست می دهند و خدا می داند که سومین یا چهارمین یا پنجمین کشور کدام خواهد بود. برای این که انتقادهای کشورهای غربی از نقض حقوق بشر در عربستان سعودی، توسط سازمان های بزرگ دنیای متخصص در دفاع از حقوق بشر مستندسازی شده است و ما بر این باور نیستیم که این انتقادها به دلیل چنین واکنش خشونت آمیز علیه کانادا، متوقف خواهد شد.

عربستان سعودی از کانادا خواسته است به خاطر چنین موضعش عذرخواهی کند و چه بسا پاسخ دادن به این درخواست بسیار سخت باشد. در دهه هشتاد، حکومت عربستان چنین درخواست مشابه یعنی عذرخواهی را از ایتالیا، به عنوان پیش شرطی برای بازگشت سفرا بعد از اخراج کردنشان از خاک این کشور خواهان شد. بحران میان این دو کشور، که بر سر انتشار کلیپ ویدیویی مربوط به مرگ شاهزاده در شبکه تلویزیونی ایتالیا شکل گرفت، با ابراز تاسف دولت ایتالیا و نه عذرخواهی آن، حل و فصل شد. این ابراز تاسف نیز از زبان داگلاس هارد وزیر دولت در امور خارجه بیان شد نه از زبان لرد کارینگتون وزیر خارجه.

منبع: تسنیم
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 401

به "بازنده اصلی بحران در روابط عربستان و کانادا کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازنده اصلی بحران در روابط عربستان و کانادا کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید