اصلاح سامانه توزیع نهاده های دامی

به گزارش بیباپ، معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ایرادات سامانه توزیع نهاده های دامی (بازارگاه) اصلاح شده و شکل جدید این سامانه پس از تبیین کارکرد آن برای تشکل های مربوطه، وارد مدار می شود.

اصلاح سامانه توزیع نهاده های دامی

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از صدا و سیما، امید گیلان پور با اشاره به تغییرات اجرا شده در این سامانه شرح داد: قبلاً تا زمانی که نهاده ترخیص نمی شد، وارد سامانه بازارگاه نیز نمی شد؛ اما با اصلاحاتی که اجرا شده محموله های وارداتی ابتدا در سامانه بازارگاه ثبت می شوند و سپس ترخیص آن ها انجام می شود. همچنین امکاناتی فراهم شده که ترخیص از گمرک را نیز به صورت اتوماتیک انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه بازارگاه یک سامانه ملی است که اطلاعات مربوط به امنیت غذایی در آن ثبت شده است و بنابراین این نیاز وجود دارد که تمام دستگاه های ذینفع و درگیر در آن مشارکت داشته باشند ادامه داد: هفته گذشته ما به بسیاری از سامانه های موجود در دولت وصل نبودیم، اما از انتهای هفته قبل این اتفاق افتاده که رخداد مهم و بسیار خوبی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با انجام این اصلاحات در سامانه بازارگاه به دنبال اصلاح فرآیند توزیع و حذف امضا های طلایی و بازار سیاه ایجاد شده در این فرآیند هستیم.

گیلان پور تاکید کرد:از همکارانمان خواسته ام تا تمامی ذی نفعان صنعت از جمله واردکنندگان و تولیدکنندگان را هفته آینده دعوت کنند تا تغییرات ایجاد شده را گزارش کنیم و نحوه کار با آن را آموزش دهیم و سپس سامانه با کارکرد جدید وارد مدار شود.

وی گفت: با اصلاحات اجرا شده سامانه بازارگاه آماده است تا با شکل و کارکرد جدید و نیز با پوشش حلقه های بیشتر، کار خود را انجام و ادامه دهد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سامانه بازارگاه وقتی ایجاد شد که کشور با محدودیت منابع ارزی روبرو بود و ارز محدودی برای تأمین نهاده های دامی در اختیار دولت قرار داشت افزود: در واقع هدف از ایجاد این سامانه بازارگاه فراهم کردن زمینه ای بود که بتوانیم با منابع محدود، نهاده های مورد نیاز تولید را تأمین کنیم و طبیعتاً هر چه که تأمین نهاده بهتر انجام شود، کار سامانه نیز بهتر خواهد بود.

گیلان پور با اشاره به اینکه قبل از توجه به کارکرد سامانه، باید به این مسئله توجه کنیم که هیچ سامانه هوشمندی در دنیا قوی تر از نظام بازار نیست و این نظام بازار است که همه چیز را کنترل می کند گفت: بنابراین اگر عرضه محدود باشد، قیمت نیز افزایش می یابد. پس در نتیجه بازارگاه نمی تواند بهتر از نظام بازار عمل کند و نباید انتظار داشته باشیم که این سامانه معجزه کند، ولی با اصلاحات اجرا شده مداخلات دستی انسانی در سامانه به حداقل می رسد و بسیاری از مسائل که به آن ها اشاره شد مرتفع میشود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ما بار ها عنوان کرده بودیم این سامانه اشکالاتی دارد ادامه داد: هرچه گستره رصد و پایش بیشتر باشد، دقت سامانه نیز بیشتر می شود؛ به عنوان مثال اگر دامنه رصد از زمانی باشد که نهاده ها وارد بنادر می شود تا زمانی که به دست مصرف کننده نهاده، یعنی مرغداران و دامداران می رسد، نسبت به زمانی که رصد از ثبت سفارش تا رسیدن محصول دام و طیور به دست مصرف کننده نهایی باشد، کارایی کمتری دارد.

وی گفت: اعتقاد ما این است که باید از مداخلات انسانی در سامانه جلوگیری شود و همه کار ها به شکل هوشمند انجام بگیرد. با این حال ما در شرایطی قرار داریم که با کمبود شدید یکی از اقلام نهاده های دامی یعنی کنجاله سویا روبرو هستیم و میزان واردات کنجاله و دانه روغنی که وارد و تبدیل به کنجاله شده است، تنها 56 درصد مصرف تولید کنندگان داخلی بوده است که امیدواریم این چالش ها نیز برطرف شود.

گیلان پور افزود: رصد سامانه بازارگاه ادامه دارد و اصلاح این سامانه نیز به صورت یک فرآیند دائمی است و اینگونه نیست که بگوییم با اصلاحات فعلی کار تمام شده و اگر در ادامه نیز مسائلی در سامانه مشاهده شود حتما اصلاح می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1332

به "اصلاح سامانه توزیع نهاده های دامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح سامانه توزیع نهاده های دامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید